Výtvarná úderka


Výstavy v Českém muzeu výtvarných umění by ajuska
Květen 11, 2007, 7:52 am
Filed under: Andrea, Výtvarná úderka

České muzeum výtvaných umění se nachází v Husově ulici 19 – 21, na Praze 1, otevřeno mají od úterý do neděle od 10 – do 18 hodin. Do 17. června se zde konají dvě výstavy – Výročí Osmy a Pavel Makov – Zahrady.

Výročí Osmy je výstava pořádaná ke 100. výročí konání první výstavy skupiny Osma (od 18. 4. – 18. 5. 1907), jež chce být jejím připomenutím. K vidění jsou zde malířská díla tehdejších členů této skupiny – Emila Filly, Bedřicha Feigla, Maxe Horba, Bohumila Kubišty, Otakara Kubína, Emila Pittermanna-Longena, Willyho Novaka a Antonína Procházky. Výstava po Pražském představení se poputuje do Pardubic (22.6. – 9. 9.)

Osma byla první významnou uměleckou skupinou v Čechách. Její členové se snažili v Čechách prorážet cestu uměleckým tendencím expresionistickým, fauvistickým a kubistickým. Byla manifestačním gestem nastupující mladé generace. její umělci neměli společný program, spojovalo je mládí a s tím spojený prostest proti zastaralému umění. Z dokumentace první výstavy se zachovalo málo, jen seznam vystavujících, ale neví se jaká díla vystavovali. Výstava tak není kopií tehdejší výstavy, ale spíše připomenutím a představuje reprezentační výběry díla umělců Osmy. První výstavě předcházeli cesty do zahraničí některých umělců, jež je postrčili a přesvědčili o cestě moderního umění.

Výstava Pavel Makov – Zahrady se v ČMVU představuje v rámci cyklu Alternativy v prostorách románského sklepení. Pavel Makov se narodil v Petrohradě, žije a pracuje v Charkově na Ukrajině. Zabývá se instalační a grafickou tvorbou. Jako zásadní mu vyvstává otázka místa jako utopického ohniska totožnosti a paměti. Ve sklepení ČMVU představuje svůj nejnovější projekt Zahrady, jež vnímá jako jedinečné a dramatické koncepce všech lidí, jako ústřední metaforu lidského života.

info: www.cmvu.cz

Andrea

Reklamy

Napsat komentář so far
Napsat komentářZanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s%d bloggers like this: