Výtvarná úderka


Václav Tikal – Retrospektiva by ajuska
Květen 2, 2007, 8:31 am
Filed under: Andrea, Výtvarná úderka

Výstava Václava Tikala v Galerii u Betlémské kaple se snaží představit průřezem jeho výtvarnou tvorbu a koná se u příležitosti vydání první monografie Vácalava Tikala. Václav Tikal (1906 – 1965) byl částečně autodidakt a nedělní malíř, studoval na Akademii dálkově od roku 1937 do jejího zavření za války. Václav Tikal patří mezi přední představitele poválečného českého surrealismu.

Václav Tikal je jedinou osobností generační mezihry českého surrealismu, k němuž se dostal ve své tvorbě až později, za války. Svou mentalitou i výtvarným projevem ho lze řadit k romantikům – krajinářům, krajina je pro něj stav duše. Na pozadí krajin se mu promítají kruté výjevy i fragmenty lidským těl, v období války a po ní. V jeho dílech dominuje lyrismus a nostalgie po zázračném. Tikalovi jsou surrealistickými vzory Salvator Dalí a Georgio de Chiriko. Uprostřed války patří do skupiny, která se utvoří kolem sborníku Roztrhané panenky, když se seznamuje s Karlem Teigem a dalšími surrealisty. Po válce ve změněném složení pokračuje skupina pod názvem Ra, do roku 1948 oficiálně poté ilegálně. Když umírá Karel Teige je Tikal natolik otřesen, že se ztahuje do ústraní a přestává na několik let skoro malovat. Věnuje se designu keramiky a porcelánu. Vrátí se ke skupině až v roce 1958, kdy se sekupuje kolem sborníků Objekt. V Tikalově tvorbě se objevuje tápání, nové hledání a vyrovnávání se s abstrakcí. Využíval jak imaginativní tak i konstruktivní prvky, organicky propojoval geometrii i přírodní prvky.

Na výstavě jsou k vidění díla od roku 1942 do Tikalovi smrti roku 1965. Vystavena jsou díla jak typicky surrealistická, jež tvořil za války a po ní ve skupině Ra, i díla pozdní už ovlivněná informelem ze 60. let. Kromě maleb a grafiky jsou vystaveny i ukázky keramiky.Výstava v Galerii u Betlémské kaple je prodejní, otevřena denně od 10 do 18 hodin a koná se do 6. května 2007.

info: www.galerieonline.cz

Andrea

Reklamy

Napsat komentář so far
Napsat komentářZanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s%d bloggers like this: