Výtvarná úderka


Design se opět usídlil ve Veletržním paláci by Katka
Duben 29, 2007, 8:43 pm
Filed under: Katka, Výtvarná úderka

img_0032-small.jpgsmallcinskyplakat.jpg

Minulý týden v rámci veletrhu Art & Interior začalo ve Veletržním paláci Národní galerie hned několik výstav zaměřených na design a architekturu.

Když o milánském veletrhu psal ve svém eseji Umberto Eco, všímá si zvláštní vlastnosti veletrhu designu. Píše, že veletrh je chrámem, kde zboží ztrácí svou konkrétní individualitu a stává se řadou znaků. které spíš souvisí s horečnatými a přemrštěnými emocemi. Vzbuzuje v nás touhu vlastnit tyto předměty, které nás učiní lepšími.

Veletrh Art & Interior skončil, zákazníci i firmy jsou více či méně spokojeni, jak se jejich prezentace podařila. Druhá část této akce však trvá dál. Jsou jimi výstavy Lotyšské architektury, rodinných domů českých stavařů a architektů, Českého skla v době mizerie a iluzí, tedy mezi lety 1945 a 1980, dále Čínského grafického designu, a architektonických realizací Františka Cubra a jeho žáků.

 

Výstava Lotyšská architektura představuje nejlepší práce lotyšských architektů za poslední dva roky, které získaly prestižní ocenění Lotyšské asociace architektů.

Na tuto výstavu v respiriu 5. patra Veletržního paláce plynule navazuje výstava František Cubr a jeho žáci. František Cubr byl spoluautorem čs. pavilónu na EXPO 58 v Bruselu, interiérů Laterny magiky v Praze (1959), interiétu čs. pavilónu EXPO 67 V Montrealu (1965-67), budovy čs. velvyslanectví v Athénách, žižkovské věženebo také studentského městečka na Strahově.

Výstava Českého skla představuje ucelený soubor moderního skla až do 23. 9. 2007.

Zajímavou sekcí je expozice Čínského grafického designu. Je ochutnávkou tvorby čínských grafiků, ilustrující vývoj země a oboru v posledních více než dvaceti letech. Představuje plakáty, loga, obaly, přebaly knih i návrhy pro Olympijské hry 2008 v Beijingu.

Čínští grafici, ačkoliv vnímají a přejímají myšlenky a vlivy ze zahraničí, nezapomínají ani na svou starobylou a úctyhodnou kulturní tradici. Vynalézavým využitím bohatých a pestrobarevných čínských vzorů a prvků mohou svými pracemi ztělesnit současné a kosmopolitní rysy, stejně jako moudrost tradičního čínského myšlení a názorů.

Více info naleznete na www.artinterior.cz

výstavy potrvají do 3. června a 23. září.

Katka

Reklamy

Napsat komentář so far
Napsat komentářZanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s%d bloggers like this: