Výtvarná úderka


Punctum českého videoartu & výstava zaměřená na You by Katka
Březen 19, 2007, 8:32 pm
Filed under: Katka, Výtvarná úderka

Pokud vás zajímá, jak vypadá současný český videoart, zkuste navštívit smíchovskou Futuru. Až do 6. května tam probíhá výstava nazvaná Punktum a ještě jedna samostatná, nazvaná You.

Kurátor první výstavy Punktum, Václav Magid, je rovněž umělcem a bývalým členem Rafanů. Podle svých slov usiloval o vytvoření reprezentativní přehlídky současného konceptuálního videoartu. To je však asi jediný koncept této výstavy – velké množství videí a umělců (18) může cosi vypovídat o současné umělecké scéně, ale v kontextu druhé výstavy ve Futuře nazvané You, se jeví poněkud chaoticky.

Každopádně výpovědní hodnotu má. Představuje snahu některých umělců testovat schopnosti diváků svými kontroverzními tématy nebo formálním zpracováním. Svá videa tu představují například Michal Pěchouček, Ondřej Brody s Kristoferem Paetauem, Zbyněk Baladrán, Milena Dopitová nebo Alena Kotzmannová.

Václav Magid nazval výstavu Punctum jako odkaz na termín Rolanda Barthse v knize o fotografii Světlá komora. Punctum je podle Barthese určitá pointa snímku, nějaký bod, který zasahuje diváka do srdce.

Spíše než videa výstavy Punktum však zasahují do srdce videa druhé výstavy, nazvané You. Ta však probíhala na dvou místech. Pukud jste tedy nestihli první část v Českém centru v Rytířské ulici, doporučuji alespoň druhou její část v prostorách Futury.

Výstava You se snaží navázat hlubší, intimnější kontakt s diváky. Proto název You. Byla připravena ve spolupráci Futury a centra pro multimediální tvorbu VIVID v Birminghamu. Rezidenční pobyt tam absolvoval Jiří Černický, který na výstavě ve Futuře představujie tři videa z jeho série ABS, které autor charakterizuje jako ready-made času a prostoru.

V prostorách nádraží, na perónu v metru, v panelácích žijí lidé, které vnímáme někdy jako dav lidí. Černického videa však dávají šanci jiného pohledu. Každý člověk je osobností, hlavou mu proudí tok myšlenek. Autentická slova na základě dotazů tak proudí prostorem obrazu videa.

Motivem práce Karin Kihlberg a Reubena Henryho z Birminhghamu je přenášení aspektů filmu do reálného života. Ve videu „Čekárna“ byli diváci pozváni, aby si zahráli ve filmu odehrávajícím se v institucionální čekárně, kde se stali součástí série videí o nevyhnutelných okolnostech čekání. Motivy vychází z vlastních zkušeností autorů a jsou spojené s napětím a strachem z hororových filmů.

více: www.futuraprojekt.cz

Katka

Reklamy

Napsat komentář so far
Napsat komentářZanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s%d bloggers like this: