Výtvarná úderka


Tisíce květů – Textilní umění orientu by ajuska
Březen 15, 2007, 9:14 pm
Filed under: Andrea, Výtvarná úderka

Tisíce květů – textilní umění orientu je výstava určená především pro milovníky textilií nebo řemeslné a umělecké tvorby orientálních civilizací. Představuje se zde výběr textilních památek ze Sbírky orientálního umění Národní galerie v Praze. Krásy, zvláštnosti orientu a jeho umění inspirovali Evropskou kulturu už od starověku, což se odráželo jak v dílech inspirovaných, tak také v oblíbenosti dovážených předmětů.

Různé asijské kultury dosáhly mistrovství v jendotlivých speciálních technikách a oblíbených projevech. Textilní umění Číny a Japonska se zaměřovalo na hedvábnictví, vynikalo bohatou škálou vzorů a motivů. Pro indonéský textil byli příznačné techniky vzorování rezervou, batik a ikat. Indie a Írán vynikali tisky na plátně a kalamkáry. V centrální Asii, Íránu a Turecku se těšili oblibě výšivky, koberce a kilimy.

Výstava textilního umění orientu konající se na zámku Zbraslav do 27. května, určitě stojí za zhlédnutí všem, které alespoň trochu upoutaly zvláštní názvy textilních technik či mají zájem o umění Asie. Výstava je k navštívení každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Na zámku Zbraslav je také umístěna stálá expozice Asijského umění – umění Japonska, Číny, jihovýchodní Asie, Tibetu, Indie, Islámu. V přízemí můžete navštívit Japonskou čajovnu.

Doprovodné programy

3 setkání s květinovým vzorem – přednášky s autorkou výstavy Zdenkou Klimkovou – 7.3., 4.4. Kalamkárí, Batik a Ikat(tradiční indické a indonéské techniky vzorování textilu), 2.5. Ensi, Čukal a Asmalyk

Orientální koberce – textilie s duší – seznámení s historií, základní typologií a technikami výroby orientálních koberců – 21.4. od 11 hod., 12.5.,23.6., 22.4.,13.5.,24.6. od 11 a 14 hodin

info: www.ngprague.cz

Reklamy

Napsat komentář so far
Napsat komentářZanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s%d bloggers like this: