Výtvarná úderka


Terry Haass – Grafika by ajuska
Únor 20, 2007, 10:17 am
Filed under: Výtvarná úderka

Terry Haass se narodila v Českém Těšíně roku 1923, ale po obsazení Sudet opustila s matkou a bratrem zemi kvůli židovskému původu. Nejdříve se usadili v Paříži, kde Terry zahájila studia na École des Beaux-Arts, avšak po vypuknutí 2. světové války, emigrovali do USA. V New Yorku získala Terry Haass stipendium na Art Student’s League. Při svém desetiletém pobytu v Americe Terry studovala umění, pracovala v proslulém Ateliéru 17 (veden grafikem S.W. Hayterem) a setkávala se s představiteli abstraktního expresionismu např. Jackson Pollock, Willem de Kooning. Roku 1950 začíná Terry Haass vyučovat grafiku na New York City College a stává se pro ni tvůrčně inspirující setkání s Albertem Einsteinem a jeho teorií prostoru a času.

Roku 1951 se vrací do Paříže a pracuje v ateliéru Rogera Lacouriera na Montmartru. Setkává se s P. Picassem, J. Miró, A. Massonem a dalšími umělci. Vedle své tvůrčí práce studuje Terry  archeologii a po získání diplomu se účastní výzkumů v Turecku, Libanonu, Afghánistánu i jinde. Poznatky z archeologických výzkumů se odráží v jejím díle výtvarném i v literární činnosti. V 60. letech se zabývá výtvarnou tvorbou a archeologií a od počátku 70. let se zaměřuje především na umění -malbu, grafiku, plastiky z plexiskla a oceli.

Díla Terry Haass jsou zastoupena v předních světových galeriích např. v Museum of Modern Art v New Yorku, ve Victoria and Albert Museum v Londýně, v Museé d’Art Moderne de la Vile Paris v Paříži, i v mnoha dalších. V Praze v Galerii Litera na Karlínském náměstí 13, na Praze 8 jsou do 2. března k vidění grafiky této umělkyně, nyní žijící a tvořící v Paříži. Výstavu můžete navštívit od pondělí do pátku od 12 do 18 hodin.

info: www.literanavratil.cz

Andrea  


Napsat komentář so far
Napsat komentářZanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s%d bloggers like this: