Výtvarná úderka


Křičte ústa!Předpoklady expresionismu by ajuska
Leden 30, 2007, 2:51 pm
Filed under: Výtvarná úderka

Tradičně je expresionismus v českém prostředí spojován se skupinou Osma a s jejich současníky (B.Kubišta, E.Filla, J.Zrzavý, J.Váchal, V.Špála…). Tato výstava se však zaměřuje na expresionistické tendence v dílech jak současníků skupiny Osma a Osmy, tak také v dílech jejich předchůdců, starší generace na přelomu 19. a 20. století (F.Bílek, J.Preisler, A.Slavíček, F.Kupka, L.Šaloun, B.Kafka..). Už u generace přelomu století jsou patrné zárodky onoho radikálního expresionistického výrazu. Výstava se zaměřuje na expresionistické tendence prostřednictvím otázky týkající se původních motivací, pomocí zkoumání dobových souvislostí, vlivů filosofických, uměleckoteoretických koncepcí. Velký vliv měli na tuto dobu a její umělce jak filosofie Arthura Schopenhauera a Friedricha Nietscheho, tak literatura Dostojevského či Tolstoje. Toto vše se promítalo do vztahu umělce k jeho tvorbě a k sobě samému, načež se to projevovalo právě v jeho dílech. Společným prvkem všech expresionistických tendencí je právě napětí, pociťované jak v rychle se rozvíjející společnosti, tak v dílech jejích umělců a filosofů.

Na výstavě jsou v přímé konfrontaci vedle sebe díla starší i mladší generace a jsou prezentována v samostatných tématických kapitolách. Těchto kapitol je sedm a každá začíná stručným upřesňujícím úvodním článkem. První kapitola má název Dobové napětí a definování expresionistického názoru, druhá Strhni závoj!, třetí Tíseň těla, čtvrtá K expresi směřující já, pátá Exprese napětí: barva-tvar-gesto-exaltace, šestá Napětí v tématu a poslední sedmá Forma-deformace-syntéza. Ve výstavních prostorách lze najít i chronologický přehled dobových událostí souvisejících s expresionistickými tendencemi nebo vystavenými umělci, o nichž se lze dozvědět základní informace na jedné popsané stěně galerie.

Podle názvů jednotlivých kapitol výstavy si lze snadno odvodit, že k vidění je v Městské knihovně na Mariánském náměstí na Praze 1, velký soubor různorodých děl, od velmi sugestivních autoportrétů, přes výrazně barevné krajinky a momentky z nočního městského života, k náboženským a tématickým obrazům až k výrazově vypjatým sochám. Výstavu Křičte ústa! Předpolady expresionismu v druhém patře Městské knihovny můžete navštívit kromě pondělí od 10 do 18 hodin až do 4. března 2007.

Info: www.ghmp.cz

Doprovodné programy:

21.2. 2007 – středa od 16:00 – kurátorská prohlídka výstavy s Marií Rakušanovou

8.2. 2007 – čtvrtek od 16:00 v Městské knihovně přednáška Petra Wittlicha Expresivn ía expresionistická „tíseň těla“

21.2. 2007 – středa v 16:00 v Měststké knihovně přednáška Vojtěcha Lahody Cesta k expresionismu: od vnějšku do nitra

lektorské výklady k výstavě – /terky 6., 13., 20., 27., a čtvrtky 8., 15., 22., vždy v 16:00 v Městské knihovně

Andrea


Napsat komentář so far
Napsat komentářZanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s%d bloggers like this: