Výtvarná úderka


Eva Kmentová – Deník díla by ajuska
Leden 11, 2007, 9:22 am
Filed under: Výtvarná úderka

Deník díla je retrospektivní výstavou významné české sochařky 2. poloviny 20. století. Eva Kmentová (1928 – 1980) absolvovala VŠUP v Praze, byla členkou skupiny Trasa (dalšími členy – např. sestry Válovy, O. Zoubek, V.Preclík.., skupia se snažila vymezovat vůči totalizujícím tendencím v umění) a také manželkou sochaře Olbrama Zoubka. Eva Kmentová si celý život psala deník komentujíc v něm svou práci, proto takový název výstavy. Ve svém díle tato sochařka bezprostředně reagovala na podněty současnosti, a její díla stále působí jakousi naléhavostí. Ve své tvorbě Eva Kmentová nekonvenčně používala různé materiály, čímž také přispěla k rozšíření klasického pojmu sochařství do dalších rovin.

Autorčin tvůrčí vývoj se pohyboval od modernismu přes informel a novou figuraci až ke konceptuálním dílům. Významná je její tvorba od 60. let, kdy omezuje svá zobrazení na abstrahující znak a vytváří sádrové reliéfy, komponované z otisků a odlitků konkrétních předmětů, později i se stopami prstů, nohou, paží i celých postav. Na začátku 70. let se její výtvory tavrově ještě zjednodušují a v polovině let 70. pak vytváří svá sochařská díla z papíru. V posledním období 2. polovinně 70. let vytváří práce na pomezí kresby a plastiky s použitím vrstveného papíru.

Na výstavě v pražské Výstavní síni Mánes na Masarykově nábřeží 250 uvidíte nejen sádrová lidská torza, ale i např. betonové krajiny v blocích, či práce na papíře. Výstava Evy Kmentové v Mánesu potrvá od 5.12. do 27.1. 2007 a otevřeno je denně od 10 – 19 hodin. Informace nalznete také na www.galeriemanes.cz

Andrea


Napsat komentář so far
Napsat komentářZanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s%d bloggers like this: