Výtvarná úderka


Galerie Langhans věnuje výstavu Anně Fárové by Katka
Listopad 29, 2006, 9:19 pm
Filed under: Výtvarná úderka

Světu představila Františka Drtikola, neúnavně pečovala o tvorbu Jana Sudka. Setkávala se s významnými fotografy, připravovala monografie a výstavy Wernera Bischofa, Elliotta Erwitta, André Kertésze a dalších. Touto ženou je Anna Fárová, která se po osudovém setkání v Paříži s Henri Cartierem-Bressonem začala hluboce zajímat o jedinečné osobnosti fotografie. Kromě toho překládala z francouzštiny básně, hry i filosofy E. Lévinase a P. Ricoeura.

Výtvarno, zájem o duši a erotika v Drtikolových kompozicích ji natolik oslovily, že věnovala svá teoretická bádání v době její působnosti v Uměleckoprůmyslovém muzeu právě Drtikolovi. Dokud ovšem nebyla po podpisu Charty 77 propuštěna.
S Janem Sudkem se seznámila jako osmnáctiletá v jeho ateliéru. Od té doby pečovala o jeho tvorbu. A nepřestává s tím ani po jeho smrti.
Dodnes, ve svých 78 letech propaguje a interpretuje zajímavé fotografy a vydává o nich monografie.

Galerie Langhans mapuje životní etapy a práci Anny Fárové. Kromě informačních dokumentačních pláten ji mapuje zejména tvorbou těch, kterým svoji práci zasvětila. Na stěnách architektonicky přitažlivé galerie Langhans visí skutečné skvosty. Zasažený španělský loajalista padající k zemi od Roberta Capy, Bischofovy snímky Indonésie, Erwittovy pařížské ulice, Drtikolovy akty, Sudkovy zátiší a mnoho dalších.
Výstava potrvá do 1. 1. 2007. Galerie Langhans, Vodičkova 37, Praha 1, otevřena každý den kromě pondělí od 12 – 18 hodin. http://www.langhansgalerie.cz

Katka

Reklamy

Napsat komentář so far
Napsat komentářZanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s%d bloggers like this: